Trebamo li djeci reći istinu o Djeda Božićnjaku?

Trebamo li djeci reći istinu o Djeda Božićnjaku?

Objavljeno: 03. 12. 2024.

Božić je vrijeme kada djeca s uzbuđenjem iščekuju dolazak Djeda Božićnjaka vjerujući da će im donijeti poklone. Roditelji potiču maštanje prisjećajući se priča koje su i njima pričane o spuštanju Djedice kroz dimnjake. No, postavlja se pitanje: trebamo li djeci reći istinu o Djeda Božićnjaku? Trebamo li poticati njihovu vjeru u magiju i fantaziju ili postoji određena dob djeteta kada im moramo reći istinu?
Djeca u dobi od oko tri godine bolje shvaćaju okolinu i sposobni su razumjeti razliku između stvarnosti i mašte, ali istraživanja pokazuju kako djeca najviše vjeruju u izmišljene likove u dobi između četiri i pet godina. Jedno istraživanje kao uzrok toga vidi u roditeljskoj potrebi da održi vjerovanje djece u izmišljene likove poput Djeda Božićnjaka. U prosjeku, većina djece u dobi od sedam godina zna istinu o postojanju Djed Božićnjaka. (Goldstein, T.R., Wolley, J., 2016.)
Magija djetinjstva
Za mnoge roditelje, vjerovanje u Djeda Božićnjaka predstavlja jedan od najposebnijih trenutaka djetinjstva. U tom razdoblju, božićna čarolija postaje mnogo više od običnog obiteljskog slavlja – ona postaje prilika za stvaranje nezaboravnih uspomena. Ritual ostavljanja čizama na prozoru, pisanje pisama Djedu Božićnjaku i otvaranje poklona čini se kao posebna čarolija koja djeci donosi nevjerojatnu radost.
Poticaj za vjerovanje u Djeda Božićnjaka nije samo u zabavi; on također doprinosi razvoju djetetove mašte i kreativnosti. Kroz vjerovanje u fantastična bića i događaje djeca uče da je svijet bogat mogućnostima, što može pozitivno utjecati na njihov kognitivni razvoj. Pitanje u kojem trenutku prekinuti vjeru u Djeda Božićnjaka također je povezano s procesom odrastanja i razvijanjem kritičkog mišljenja.
Potreba za istinom
Međutim, kako djeca postaju starija i postavljaju pitanja koja nisu toliko jednostavna, roditelji se suočavaju s dilemom: kada je pravi trenutak reći istinu? S jedne strane, poštenje i iskrenost ključne su vrline koje želimo usaditi u djecu. Kad djeca počnu sumnjati u postojanje Djeda Božićnjaka, možda se osjećaju iznevjereno ako istina nije otkrivena na vrijeme.
Otkrivanje istine može biti način za početak novih obiteljskih tradicija, gdje djeca postaju ti koji održavaju magiju Božića, no sada s dubljim razumijevanjem i sudjelovanjem u stvaranju božićnih trenutaka za mlađe.
Vršnjaci kao izvor informacija
Jedan od faktora koji također može utjecati na to kada djeca saznaju istinu o Djeda Božićnjaku jest i socijalna dinamika među vršnjacima. Kako djeca rastu, počinju komunicirati s prijateljima iz skupine, a njihova iskustva mogu utjecati na njihovu vjeru u magiju Božića. U nekim slučajevima, djeca mogu saznati istinu od svojih vršnjaka koji su već “otkrili” istinu o Djeda Božićnjaku.
Ovaj prijelaz iz mašte u stvarnost ponekad može biti zbunjujući za djecu, jer se suočavaju s neskladom između onoga u što su vjerovali i novih informacija koje dobivaju od svojih prijatelja. Neki roditelji se mogu osjećati iznenađeni ili zabrinuti kad saznaju da su djeca “iz prve ruke” saznala istinu. U tim slučajevima, roditelji bi trebali biti spremni na otvoren razgovor s djetetom, objašnjavajući mu razloge zbog kojih je vjerovanje u Djeda Božićnjaka bilo toliko važno za obitelj i kakvu vrijednost ima obiteljska tradicija i magija koju ona stvara.
Svaka obitelj ima svoj pristup
Također treba imati na umu da ne postoji univerzalni odgovor na pitanje kada je pravo vrijeme da djeca saznaju istinu o Djeda Božićnjaku. Svaka obitelj ima svoj pristup i uvjerenja, a društvo u kojem živimo često utječe na oblikovanje tih odluka. Za neke roditelje, magija Božića ne bi bila potpuna bez vjerovanja u Djeda Božićnjaka, dok drugi vjeruju da bi djeca trebala odrastati s jasnim razumijevanjem stvarnosti.
Jedan od važnih faktora koji utječe na donošenje ove odluke je emocionalna zrelost djeteta. Roditelji bi trebali procijeniti emocionalnu spremnost svog djeteta za saznanje istine i pristupiti tom razgovoru pažljivo, uz puno ljubavi i razumijevanja.
Zaključak
Kada govorimo o Djeda Božićnjaku, najvažniji je uvid u to da se radi o osobnom i emocionalnom iskustvu koje se mijenja s godinama i razvojem djeteta. Nema ispravnog ili pogrešnog odgovora na pitanje trebamo li djeci reći istinu o Djeda Božićnjaku, jer je to odluka koja ovisi o uvjerenjima, vrijednostima i dinamici svake obitelji. Bez obzira na to na što se roditelji odluče, važno je da proces odrastanja i sazrijevanja bude podržan s ljubavlju, pažnjom i poštovanjem prema osjećajima djece. U konačnici, magija Božića je više od jednog lika – ona je sadržana u zajedničkim trenucima i ljubavi koju obitelj dijeli.
Maja Pospišil, mag.psych